Co to znaczy kochać psa?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

marta.bajowa

Dołączył: 23 Paź 2008

Skąd: Dzierżoniów

PostWysłany: Śro 16:44, 25 Mar 2009    Temat postu:

marta.bajowa napisał:
A czy w pojęciu ludzkim "psia miłość", dla psa nie jest to po prostu zaufanie, jakim pies nas darzy?

Aśka Axelowa napisał:
Dlatego cały czas podtrzymuję, że "miłość" do psa, to nie jest to, co je uszczęśliwia. Oczywiście pomimo tego my je kochamy Wink

no i o to właśnie mi chodziło Idea My je kochamy, a one nas...one nam po prostu ufają? Think :zawstydzony:

Ostatnio zmieniony przez marta.bajowa dnia Śro 17:30, 25 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz

PostWysłany: Śro 16:52, 25 Mar 2009    Temat postu:

Ufają, że nie zrobimy im krzywdy. Są z nami związane "niewidzialną smyczą", bo przecież na spacerach nie idą sobie "w świat", tylko do nas wracają...
Renata

Dołączył: 25 Cze 2008

Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro 22:39, 25 Mar 2009    Temat postu:

zjadło mi poprzednie wypociny Confused spróbuje jeszcze raz napisac to co pomyslałą głowa Wink

otóż , moim zdaniem kochac psa to znaczy pomóc/pozwolić psu byc psem w naszym ludzkim swiecie.
Zakładając , że kochac znaczy czynić dobro drugiemu;
To jest tak jak kochac obcokrajowca obcokulturowego . jeśli go kocham szukam porozumienia aby przekazać najwazniejsze informacje o zwyczajach w mojej kulturze, w moim swiecie aby oszczędzić mu przykrości, wynikających z nieznajomości tejże. Szukam porozumienia ucząc sie jego jezyka (w ważnym dla porozumienia zakresie) , poznaję jego kulturę , aby znaleźć różnice i aby wytłumaczyć je. Aby nie doznał "krzywdy ". Aby go chronic . Aby zaufał i wiedział , że my jestesmy z nim.

Wracając do kochania psa:
to człowiek jako istota o tzw. inteligencji wyższej , o tak zbudowanycm układzie nerwowym i zdolności mowy ma mozliwość wypowiadania słów i komunikowania sie w ten sposób z innymi . (oczywiście jest tez "mowa ciała" - niestety człowiek posiadł mozliwość "kłamstwa" czyli dysonansu w tych korelacjach )
Pies nie nauczy się naszej mowy . Dlatego człowiek jako ten kochający - szukający porozumienia - czyniący dobro- powinien poznać język psi , jego "kulturę " aby przekazać / nauczyc psa jak poruszać się w naszym świecie bez doznawania krzywdy . Niewiedza - w pewien sposób zaburza to porozumienie powodując zamiast dobra - krzywdę , zamiast ukojenia- eskalację nieprzyjemności i stresu. Najczęstszy przykład-cytowany juz tutaj - głaskanie psa w momencie gdy sie czegoś boi.
Pamietając , że pies powtarza zachowania które przynoszą mu korzyść tak nim pokierować , aby zaufał wszystkim "czynnościom" które przy nim wykonujemy , a tym samym zaufał nam.
to jest dla mnie ideał- wszyscy popełniamy błędy . jesli się na nich uczymy - dążymy do ideału ))
Aśka Axelowa

Skąd: Piła

PostWysłany: Śro 22:50, 25 Mar 2009    Temat postu:

Renatko - padam Nic dodać, nic ująć
Warna.

PostWysłany: Czw 13:44, 26 Mar 2009    Temat postu:

Ja tez pojmuję miłość do psa w taki sam sposób, jak Renata. Stąd zainteresowanie książkami i studiami w tej dziedzinie. Robię to z wielką przyjemnością i z wielką pasją, bo poza tym, że lepiej rozumiem moje psy, to ta wiedza jest bardzo przydatna również do zrozumienia innych ssaków np. ludzi. Smile
Renata

Dołączył: 25 Cze 2008

Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 23:45, 27 Mar 2009    Temat postu:

jejku! :offtopic:

dzis dopiero zauwazyłam , dziękuję za PRZYJACIELA FUNDACJI ))
Gocha2606

Dołączył: 06 Lip 2008

Skąd: Katowice

PostWysłany: Pią 13:33, 24 Kwi 2009    Temat postu:

Wrzucę taki filmik - trochę o rozsądnym kochaniu psa, trochę o podstawowych błędach, popełnianych przez nierozsądnie kochających właścicieli, a trochę o tym, jak zyskać miłość swojego psa.

Wink
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3