Psi nos diagnozuje raka

Dołączył: 13 Wrz 2014

Skąd: Wilga

PostWysłany: Sob 13:20, 22 Lis 2014    Temat postu: Psi nos diagnozuje raka

Przepraszam, że powołuję się na inną rasę, ale jako pierwsi czworonożni diagności chorób nowotworowych występowały goldeny i podobno nie mają sobie równych we wczesnym wykrywaniu czerniaka.

Pies wywąchał ponad pół tysiąca przypadków raka
Wczoraj, 21 listopada (20:54)
Brytyjski labrador o imieniu Daisy otrzymał medal Błękitnego Krzyża. Pies wywąchał ponad pół tysiąca przypadków raka. To szybka i niezwykle skuteczna metoda diagnostyki. Właścicielką 10-letniej suki jest lekarka Claire Guest. Już od szczenięcego wieku tresowała zwierzaka dając mu wąchać mocz i oddech ludzi, którzy chorowali na raka.
Zdjęcie ilustracyjne /MICHAEL REYNOLDS /PAP/EPA
Pies nauczył się rozróżniać pacjentów, którzy dotknięci byli nowotworem, od tych którzy byli zdrowi. Wykrył chorobę u ponad 550 osób z dokładnością 93 procent badanych przypadków. Jego wyuczona reakcja uratowała życie nawet samej opiekunce psa, u której zdiagnozowano wczesne stadium choroby nowotworowej.
Medal Błękitnego Krzyża przyznawany jest w Wielkiej Brytanii za szczególne zasługi w ratowaniu ludzkiego życia. Daisy z pewnością na to odznaczenie zasłużyła.
Psy posiadają w nosie ponad 300 milionów receptorów zapachowych. To 60 razy więcej niż ludzie. Daisy - z uwagi na swe doświadczenie - pomaga w tresurze kolejnych 12 psów, które będą współpracować z lekarzami.

Czytaj więcej na [link widoczny dla zalogowanych]
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> Różności Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)