Czy pies rozumie, co do niego mówimy?

Edyta

PostWysłany: Pią 10:36, 07 Lis 2008    Temat postu:

Czytalam watek o Jessie. Ktora jest z Czech tak samo jak Pongo i tam jedna Pani spytala czy sunia rozumi po Polsku Rolling Eyes I tak sie zastanawiam jak jest z Pongiem Laughing ?
Warna.

PostWysłany: Pią 10:55, 07 Lis 2008    Temat postu:

Kochani, mam nadzieje, ze wiecie świetnie, że psy nie rozumieją w żadnym ludzkim języku. One rozumieją nasz sposób mówienia, przyzwyczajają się do pewnych dźwięków, więc są w stanie zrozumieć po angielsku SIT, bo to jest podobnie do SIAD (szczególnie jeśli to słowo po angielsku jest wymawiane poprawnie). Mówimy do nich czasem zupełnie inaczej, a one wiedzą, ze to o nie chodzi. Ja wołam Bezę, czasami mówiąc Gruba, czasem Irenka, czasem jeszcze inaczej i ona zawsze przychodzi (jeśli ma ochotę).
Nercio przychodzi nawet na hasło Hrabia Puciatycki. Very Happy

Jest to fajnie opisane w Tajemnicach Psiego Umysłu w książce, którą namolnie reklamuję z uporem maniaka. Very Happy Very Happy Very Happy

PostWysłany: Pią 11:11, 07 Lis 2008    Temat postu:

Jednym słowem psy reagują na dźwięki, intonację, tembr głosu, gesty, wykonywane przez nas czynności.

Proste ćwiczenie, żeby zrozumieć, że psy nie rozumieją znaczenia konkretnych słów tylko kojarzą dźwięki.
Załóżmy, że Wasz pies reaguje ("rozumie") słowo SPACEREK. Spróbujcie, szykując się na spacer, powiedzieć tak jak zawsze (tym samym tonem) słowo KACPEREK. Zapewniam Was, że pies zrozumie o co nam chodzi

Podobne ćwiczenie można przeprowadzić gadając do psa całkowite głupoty, nawet w obcym języku, ale tonem i w sposób, w który mówimy zwykle do psa w określonej sytuacji.

Pies znajomej znał i reagował na komendę DINO, ZEJDŹ Z ŁÓŻKA. Ale schodził z łóżka również wtedy, kiedy słyszał DINO, ZJEDZ DUSZKA
Aśka Axelowa

Skąd: Piła

PostWysłany: Pią 11:19, 07 Lis 2008    Temat postu:

Agata_Emi napisał:

Tiaa... Dokładnie chodzi o tą intonacje (i gesty).
Czasami, jak powiem do spacerującego Axela "stój" to... nie wie o co chodzi. Ale jak już bardziej zirytowanym tonem powiem "Słuchaj, czy ty mnie w ogóle słyszysz?" - psuir staje! Twisted Evil
Ola&Effek&Szisza

Dołączył: 24 Wrz 2008

Skąd: Praga/Katowice

PostWysłany: Pią 12:27, 07 Lis 2008    Temat postu:

ech...no niestety to prawda... u naszego tez to widac... jak jestesmy na cwiczeniu a trener cos nam pokazuje i wypowiada czeskie komendy z okreslonymi gestami... maluch doskonale wie o co chodzi Smile (oczywiscie tylko wtedy jak trener ma aport... w innym wypadku ... piesiu slucha panci Razz taka przekupna bestia z niego)
a inna sprawa, Pongiem juz sie dziewczyny zajely Razz wiec to juz polski golden...hihihi... o czeskich komendach juz nie pamieta Smile
kesse

Dołączył: 29 Kwi 2008

Skąd: Dolnośląskie

PostWysłany: Pią 13:08, 07 Lis 2008    Temat postu:

Agato zgadzam sie z Toba i rowniez miałam, to n amysli.. j aw pierwszej kolejnosci zawsze sie staram niezadowolenie wykazywac nieprzyjemnym tonem głosu.. wtedy nei wazne co do niej mowie.. czasem i litanie a ona bidna spuszcza głowe.. gdybym ta sama litanie powiedziala radosnym , żywym głosem to na pewno by sie cieszyla.

PostWysłany: Pią 13:17, 07 Lis 2008    Temat postu:

kesse napisał:
ja w pierwszej kolejnosci zawsze sie staram niezadowolenie wykazywac nieprzyjemnym tonem głosu.. wtedy nei wazne co do niej mowie.. czasem i litanie a ona bidna spuszcza głowe.. gdybym ta sama litanie powiedziala radosnym , żywym głosem to na pewno by sie cieszyla.

Dokładnie tak. Oczywiście pies nie rozumie, że zrobił źle, on po prostu wyczuwa nasze emocje, groźny głos i stara się nas uspokoić spuszczając głowę, wychodząc czy kuląc się.
marta.bajowa

Dołączył: 23 Paź 2008

Skąd: Dzierżoniów

PostWysłany: Pią 20:40, 07 Lis 2008    Temat postu:

Nam na szkoleniu PT1 przy nauce przychodzenia, powiedzieli tak: "jeśli jesteście państwo wściekli, że pies przyszedł po 15 minutach a nie po pół, ale w końcu przyszedł, to mimo, że kipimy ze złości musimy pochwalić psa. Jak? Powiedzieć mu co o Nim myślimy i jak mocno jesteśmy niezadowoleni, że nie przychodził ale radosnym tonem i pełni pozytywnych emocji" Wink (niezadowolenie wyrażamy tylko słowami a nie emicjami) i tym sposobem nie jeden 4łap usłyszał, że jest głupolem, śmierdziuchem i niesłuchaczem, ale radosnym i wesołym głosem- DZIAŁA Very Happy i My się odstresujemy a Pies dostanie nagrodę za przyjście.
Wniosek do pytanie? Psy nie rozumieją znaczenia naszych słów a ton i barwę głosu oraz emocje i stan psychiczny.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)