Skręt żoładka - artykuł

Dołączył: 06 Lip 2008

Skąd: Katowice

PostWysłany: Pon 20:02, 17 Cze 2013    Temat postu: Skręt żoładka - artykuł

Znalazłam, wklejam, warto wiedzieć:

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Schorzenie to jest jedną z najniebezpieczniejszych dolegliwości psa, zagrażających jego życiu, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej rozpoznać objawy i udać się ze zwierzęciem do weterynarza. Sami, niestety, niewiele możemy zrobić, by ulżyć psiakowi w cierpieniu, bezwzględnie obowiązkowa w takim wypadku jest interwencja chirurgiczna. Pies ma szansę na przeżycie, jeśli zawieziemy go do weterynarza nie później niż 4-6h po wystąpieniu objawów skrętu żołądka.

Jakie są to objawy?

* dyszenie
* ślinienie
* niepokój
* bojaźliwy wzrok
* sztywny, ociężały chód
* nagłe osłabienie
* odruch wymiotny bez zwracania treści żołądka
* nagłe powiększenie jamy brzusznej, szczególnie po lewej stronie
* odbijanie gazów

Szczególnie narażone na skręt żołądka są rasy duże, takie jak np.:

* Dog Niemiecki
* Owczarek Niemiecki
* Wyżeł Weimarski
* Bokser
* Nowofunland
* Seter Irlandzki
* Jamnik
* Owczarek Szkocki (Collie)
* Rottweiler
* Doberman
* Labrador Retriver

Trzeba jednak pamiętać, że skręt żołądka może wystąpić u każdego psa.

Co się dzieje we wnętrzu zwierzęcia podczas skrętu żołądka? Otóż, jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość ta polega na przekręceniu się żołądka wokół własnej osi, czemu dodatkowo sprzyja osłabienie wiązadeł, na których jest on umocowany w jamie brzusznej. Optymalne warunki dla skrętu żołądka występują wtedy, gdy jelita są puste, natomiast żołądek wypełniony lub średnio wypełniony – zmienia się on wtedy w wahadło, które można łatwo wprawić w ruch poprzez bieganie, zabawę, skoki czy tarzanie się. Podczas skrętu żołądka skręca się także przełyk i dwunastnica, przez co pokarm nie może przedostać się ani do jelit, ani pies nie może skutecznie zwrócić treści pokarmowej (ruchy dławiące). Zbierające się gazy wzdymają brzuch, uciskając inne narządy wewnętrzne, a dopływ krwi do żołądka zostaje zahamowany. Pies traci siły w zastraszającym tempie i staje się bardzo niespokojny, ma problemy z oddychaniem. We krwi zaczynają pojawiać się toksyny, dochodzi do niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby, a skrajnym przypadku do śmierci psa. Jak można uniknąć wystąpienia skrętu żołądka? Jakie mogą być jego przyczyny?

Czynniki, które mogą wpłynąć na pojawienie się schorzenia to głównie:

* Łapczywe jedzenie posiłku przez psa, połykanie dużej ilości powietrza
* Intensywny wysiłek zaraz po jedzeniu (bieganie, spacer, skakanie, zabawa, itp.)
* Waga – częściej od innych chorują psy ważące powyżej 50kg lub te, u których stwierdzono niedowagę (brak tkanki tłuszczowej utrzymującej żołądek)
* Płeć – częściej chorują psy niż suki
* Bardzo obfity posiłek zaraz po głodówce
* Jedna duża porcja jedzenia na cały dzień, zamiast posiłek podzielony na kilka mniejszych porcji skarmianych w ciągu dnia
* Wąska i głęboka klatka piersiowa
* Psy powyżej 7. roku życia są bardziej narażone na skręt żołądka niż psy młodsze

Pojawiły się także wyniki badań, wykonanych na Purdue University i opłaconych przez Fundację Zdrowia Psów przy Amerykańskim Kennel Klubie w roku 2000, które mówią, że, wbrew obiegowej opinii, podawanie jedzenia psu z podwyższenia zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu aż o 200%!

Co robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia omawianego schorzenia? Ze względu na nieznane do końca bezpośrednie przyczyny pojawienia się skrętu żołądka, należy przestrzegać kilku zasad, zmniejszających jego prawdopodobieństwo:

* Trzeba zapewnić psu całkowity spokój podczas posiłku
* Należy karmić psa małymi porcjami (2-3 razy dziennie) wysoko przyswajalną karmą dobrej jakości
* Nie należy zachęcać psa do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu

Pamiętajmy, by zawsze, gdy mamy podejrzenia co do możliwości wystąpienia skrętu żołądka u naszego psa, jak najszybciej udać się po pomoc do weterynarza. Tylko w ten sposób możemy uchronić zwierzę przed bolesną śmiercią.
Ania80

Dołączył: 26 Paź 2010

Skąd: Katowice

PostWysłany: Czw 23:12, 20 Cze 2013    Temat postu:

Eh... Przechodziłam to. Ale uratowałam. W zasadzie jednego nie, a drugiego tak. Ale ten pierwszy skręt miał miejsce w hotelu dla zwierząt. I znalazłam psa martwego Sad Właściciel hotelu nie zauważył. Nie wiem jak można nie zauważyć Sad
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach / Zdrowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)