Ciekawe artykuły na tematy różne

Przeczytał: 1 temat

PostWysłany: Śro 16:46, 11 Lut 2009    Temat postu: Ciekawe artykuły na tematy różne

Gocha podawała już kiedyś link do nich, ale myślę, że warto podać go jeszcze raz i polecić lekturę artykułów wolną chwilą:

Gocha2606

Dołączył: 06 Lip 2008

Skąd: Katowice

PostWysłany: Śro 17:11, 11 Lut 2009    Temat postu:

No to ja też coś wrzucę - niektóre artykuły bardzo mądre, inne zalatują odrobinę TD, ale warto poszperać:

Kasia i Andrzej

Dołączył: 06 Sty 2009

Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon 18:30, 16 Lut 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych] każdy powinien to przeczytać który chce kupić goldena. Wiem że może nie jest to na temat ale uważam ze komuś się moze przyda.
Violka25

Dołączył: 03 Lis 2008

Skąd: okolice Szczecina (Godowo)

PostWysłany: Pon 19:16, 16 Lut 2009    Temat postu: Re: Ciekawe artykuły na tematy różne

Agata_Emi napisał:

akurat korzystamy z usług tego Behawiorysty i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ostatnio zmieniony przez Violka25 dnia Pon 23:35, 16 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz
Warna.

PostWysłany: Pon 21:57, 16 Lut 2009    Temat postu:

To jest bardzo znane nam od dawien dawna forum. To forum założone przez Jacka Gałuszkę, więc jak moglibyśmy go nie znać?
Gocha2606

Dołączył: 06 Lip 2008

Skąd: Katowice

PostWysłany: Sob 14:19, 21 Lut 2009    Temat postu:

To jeszcze artykuł z onetu na temat niebezpieczeństwa i skutków stosowania awersji wobec psów:

"Uwaga, zły właściciel!
Stosowanie przemocy i agresji wobec psów, które zachowują się agresywnie nie daje efektów, a może wręcz nasilać złe zachowania czworonogów - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Applied Animal Behavior Science".

Naukowcy z University of Pennsylvania doszli do takich wniosków na podstawie wyników rocznej obserwacji psów, które z powodu agresywnego zachowania właściciele przyprowadzili do uniwersyteckiej kliniki weterynaryjnej.

140 opiekunów czworonogów wypełniło ankietę na temat metod, jakie dotychczas stosowali, by radzić sobie z agresją pupila - czy były to metody wykorzystujące wzmocnienia pozytywne (w postaci różnych nagród), czy negatywne (np. bicie i kopanie psa za złe zachowanie). Pytano też, jak wpływały one na psa - pozytywnie, negatywnie, czy nie powodowały zmian jego zachowania. Właściciele udzielali też informacji, gdzie nauczyli się stosowania danej metody.

Okazało się, że tresura wykorzystująca wzmocnienia negatywne (tzw. metody awersyjne i konfrontacyjne), przeważnie nie przynosiła pożądanych efektów i nie łagodziła agresji zwierząt. Co więcej, u 25 proc. czworonogów wiele z tych metod wywoływało agresywne reakcje.

Wśród najczęściej stosowanych przez właścicieli metod negatywnych znalazły się: bicie lub kopanie psa za złe zachowanie (stosowana przez 43 proc. właścicieli); warczenie na psa (41 proc.), stosowanie przemocy fizycznej, by wydrzeć coś psu z pyska (39 proc.), przewracanie psa na plecy i trzymanie w tej pozycji (31 proc.), poskramianie wzrokiem (30 proc.), zmuszanie przemocą psa do położenia się na boku (29 proc.) oraz chwytanie psa za podgardle i potrząsanie nim (26 proc.).

"Z naszych badań wynika, że wiele negatywnych metod tresury, takich jak poskramianie wzrokiem, bicie psa czy zastraszanie nie skutkuje poprawą zachowania zwierzęcia, a może nawet wywoływać jego agresję" - komentuje prowadząca badania Meghan E. Herron.

Badacze zaobserwowali też, że pozytywne metody szkolenia psów, wykorzystujące system nagradzania czy dodatkowych ćwiczeń dawały znacznie lepsze wyniki i nie wywoływały reakcji agresywnych.

Zdaniem autorów pracy, potwierdza ona, że stosowanie negatywnych metod tresury jest ryzykowne, bowiem zastraszany pies może skierować swoją agresję na właściciela.

PAP"
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)