Kochajmy mądrze (o przekarmianiu psa)

Aśka Axelowa

Skąd: Piła

PostWysłany: Czw 14:59, 02 Cze 2011    Temat postu: Kochajmy mądrze (o przekarmianiu psa)

Kochajmy mądrze!

Dziś swój dzień świętują wszystkie dzieci, te duże i małe. Także te czworonożne, bo przecież nie jest niczym niezwykłym, że niektórzy właściciele czworonogów traktują je jak własne dzieci. Przeczytajcie, jak destrukcyjna może być źle pojęta miłość.

Oto Charlie, pięcioletni, młody jeszcze labrador. Ulubioną rozrywką tego sympatycznego psiaka jest jedzenie, a ponieważ jego właściciel ma wyjątkowo miękkie serce, Charlie je za czterech. Folgowanie apetytowi pupila doprowadziło do tego, że Charlie osiągnął imponujący (i przerażający) gabaryt 76 kilogramów.

Spójrzcie zresztą na zdjęcia, przy swoim kumplu o prawidłowej wadze i normalnej posturze Charlie wygląda jak prawdziwy potwór. Pomimo młodego wieku już ma ogromne problemy z sercem, wydolnością oddechową i potwornie przeciążonymi stawami. Kłopoty zdrowotne sprawiają, że jego życie jest bardzo ubogie w rozrywki.

Zamiast biegać i bawić się z innymi psami potrafi jedynie wolniutko truchtać, przystając co krok dla zaczerpnięcia oddechu. Mimo słabej kondycji zawsze jest w stanie zmobilizować resztki sił, aby dotrzeć do miski, w której już czeka ponad kilogram karmy, nałożonej szczodrą ręką mało asertywnego właściciela. Może zamiast dokarmiać pupila, jego pan powinien zainwestować na przykład w taki gadżet?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna jest otyłość u zwierząt i jak łatwo można do niej doprowadzić. A sposoby na dobrą formę i prawidłową wagę są naprawdę proste.
Wystarczy pilnować, aby pies ze skłonnością do tycia nie zjadał nic ponad to, co dostanie w misce. Smakołyki przekąski podawane psu zmniejszają zapotrzebowanie na karmę właściwą, należy więc podawać psu jako smakołyk suchą karmę.

Powinniśmy także przestrzegać dziennych racji żywieniowych – ważyć karmę. Część z niej powinna być podawana jako posiłek główny, reszta – jako smakołyki. Kiedy pies zje całą dzienną porcje, nie powinien dostawać nic więcej. Wykluczyć należy również oddawanie psu resztek z ludzkiego stołu. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu jest również dobrym czynnikiem przeciwdziałającym nadwadze i otyłości naszego pupila.

Pamiętajmy - smutne, "głodne" oczy naszego pupila nie zawsze oznaczają pusty żołądek, częściej jest to niestety łakomstwo. Psy naprawdę są jak dzieci, nie potrafią o sobie decydować, dlatego to my musimy podejmować za nie prawidłowe decyzje. Źle pojmowana miłość i troska może naprawdę wyrządzić więcej szkody niż pożytku - dlatego kochajmy nasze "czworonożne dzieci" mocno, ale przede wszystkim mądrze.

Ostatnio zmieniony przez Aśka Axelowa dnia Pon 11:12, 17 Gru 2012, w całości zmieniany 1 raz
compfin

Dołączył: 13 Sie 2015

PostWysłany: Czw 13:16, 13 Sie 2015    Temat postu:

Biedny ten pies po lewej Sad
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach / Żywienie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)