Choroby przenoszone przez komary

Magda Markizowa

Dołączył: 11 Sty 2012

Skąd: Radzymin/Łosie

PostWysłany: Pon 20:30, 28 Sty 2013    Temat postu: Choroby przenoszone przez komary

Chorobę przenoszą najczęściej komary.
Często brak jakichkolwiek objawów, a jeśli są to zwykle za późno.
Preparaty chroniące przed zarażeniem - Advokat i Stronghol
Obroże nie pomagają. Potrafi długo się rozwijać.
Uważajcie na psiaki- w naszych okolicach już jeden psiulek odszedł z powodu tej glisty.

Filarie
Są sprawcami filariozy. Filarie należą do nitkowców, jednej z podgrupy nicieni. Pasożytują w układzie limfatycznym, węzłach chłonnych lub tkance łącznej. Posiadają nitkowate ciało o długości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Samice rodzą żywe nitkowate larwy, które występują okresowo we krwi, w skórze, a także innych częściach np. w spojówkach. Nitkowce są przenoszone przez owady np. komary, bąki, meszki, muchówki.
Człowiek zaraża się larwami nitkowców poprzez ukąszenie owadów. Najważniejszymi są dirofilaria immitis, wuchereria bancrofti, brugia malayi, onchocerca volvulus, loa loa.

dirofilaria immitis

Wywołuje dirofilariozę. Jest to gatunek nicienia bytujący głównie u ssaków drapieżnych, sporadycznie u człowieka. Posiada rozmiar do 30 cm. Przenoszony jest przez komara i może go mieć pies lub kot. Pasożyt ten występuje na całym świecie, szczególnie w klimacie ciepłym i umiarkowanym. Postać larwalna przenoszona jest na skórę, z której powoli wnika do wnętrza organizmu. Przemieszcza się do prawej komory serca lub pnia tętnicy płucnej, gdzie dojrzewa.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach / Zdrowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)