Flyball

PostWysłany: Wto 8:07, 12 Maj 2015    Temat postu: Flyball

Flyball to szybki, dynamiczny sport. Raczej kojarzy się z bardziej sportowymi rasami, a nie z golden retrieverami. Ale nie musi tak być.

Na zawodach widziałem czeską drużynę, której trzonem były dwa piękne goldeny. Nie były demonami prędkości, ale nie o wynik sportowy tu chodzi, a o dobrą zabawę. Startowali w najwolniejszej ósmej dywizji, ale za to ją wygrali.
Goldeny biegały bardzo stabilnie i bezbłędnie - po prostu zrównoważone, spokojne psy.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym sporcie, a może nawet spróbować swoich sił, [link widoczny dla zalogowanych]

A tak biegała czeska, "goldenia" drużyna BriSk MeRlottes:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych] by [link widoczny dla zalogowanych][url][/url]

Ostatnio zmieniony przez Ania_Kuba dnia Wto 8:12, 12 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz

PostWysłany: Wto 8:16, 12 Maj 2015    Temat postu:

Kuba, jak możesz i znajdziesz wolne chwile, to proszę, przybliżaj nam ideę flyballa i innych dyscyplin, z którymi macie doczynienia. Chętnie dowiemy się jak najwięcej na ten temat.

Dołączył: 24 Mar 2013

PostWysłany: Pią 0:02, 29 Maj 2015    Temat postu:

Agata, tak. Obiecuje napisać więcej w wolnej chwili.

Na razie trafiłem na [link widoczny dla zalogowanych]. Wynika z nich, że na wyspach ten sport trenują 44 golden retrievery! Czyli całkiem dużo.

PostWysłany: Wto 21:59, 18 Sie 2015    Temat postu: Flyball w pigułce

To chyba jedyny psi sport drużynowy. Polega na pokonaniu kolejno przez 4 psy toru. Każdy pies pokonuje 4 przeszkody rozmieszczone co 3 metry, następnie bierze piłkę z boksu flyballowego (dotykając łapami zwalnia mechanizm wypuszczający piłkę) i wraca przez te same cztery przeszkody po czym na tor wbiega kolejny pies.

Sport powstał w latach 70-tych w Kalifornii. Boks flyballowy wykorzystuje podobny mechanizm do automatycznego urządzenia treningowego wyrzucającego piłki tenisowe.

Aktualny rekord Europy należy do warszawskiej drużyny Unleashed Blade Runners i wynosi 15,96 sekundy - w takim czasie tor pokonały cztery psy. Czyli każdy zrobił to w około 4 sekundy. W Stanach Zjednoczonych rekord jest na poziomie poniżej 15 sekund.

Ale spokojnie. We flyballu wyścigi odbywają się w dywizjach, czyli tak jakby - stosując piłkarską terminologię - w różnych ligach. Najszybsi ścigają się z najszybszymi, wolniejsi z wolniejszymi. Dywizje ustala się według deklarowanych wcześniej czasów. Na zawodach są więc drużyny złożone z samych border coli i whippetów, ale trafiają się też yorki czy golden retrievery. Chodzi o to, żeby każdy miał satysfakcję ze startu niezależnie od rasy czy wieku psa.
Gośka&Bella

Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 2021

PostWysłany: Wto 22:17, 18 Sie 2015    Temat postu: Re: Flyball w pigułce

Ania_Kuba napisał:
Każdy pies pokonuje 4 przeszkody rozmieszczone co 3 metry, następnie bierze piłkę z boksu flyballowego (dotykając łapami zwalnia mechanizm wypuszczający piłkę) i wraca przez te same cztery przeszkody po czym na tor wbiega kolejny pies......Czyli każdy zrobił to w około 4 sekundy.

Shocked czyli w jedną stronę 2 sekundy... to jak długi jest taki tor? może to o jakieś inne sekundy chodzi, duższe jakieś.....amerykańskie może?

PostWysłany: Śro 21:35, 19 Sie 2015    Temat postu: Re: Flyball w pigułce

Gośka&Bella napisał:

Na to wychodzi Smile Tor ma jakieś 17 metrów w jedną stronę, czyli w sumie 34 m.

Tutaj filmik

Dołączył: 24 Mar 2013

PostWysłany: Śro 21:38, 19 Sie 2015    Temat postu:

Najładniejszą oprawę dla flyballa robią Anglicy. Poniżej link do turnieju na wystawie Crufts. Piękna sala, setki ludzi na trybunach i transmisja TV na cały świat.

Tutaj film z Crufts 2015

Ostatnio zmieniony przez Ania_Kuba dnia Śro 21:39, 19 Sie 2015, w całości zmieniany 1 raz

PostWysłany: Śro 22:03, 19 Sie 2015    Temat postu:

FUNtastyczna sprawa
Gośka&Bella

Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 2021

PostWysłany: Czw 10:41, 20 Sie 2015    Temat postu:

Mmmmmm... znowu siedzę i gapię się w ekran z błogim uśmiechem.... jak ja to lubię!

PostWysłany: Czw 13:11, 20 Sie 2015    Temat postu:

A ile emocji!!
Zorkowa

Dołączył: 19 Gru 2007

Skąd: Katowice

PostWysłany: Czw 16:06, 20 Sie 2015    Temat postu:

A ja bardzo ubolewam ze tylko w wawie jest taka drużyna , bo chętnie z Ritka spróbowalibyśmy swoich a raczej Ritkowych sił Smile))

PostWysłany: Czw 17:25, 20 Sie 2015    Temat postu:

Zorkowa napisał:

To co za problem? Skrzyknąć się, poprosić warszawiaków o pomoc i biegać Wink.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum robocze Fundacji AUREA Strona Główna -> O psach / Psie szkoły, szkolenia, wykłady Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)